Biżuteria dla dzieci to wspaniały podarek, który pomaga najmłodszym poczuć się dobrze w swojej skórze i wykreować swój własny, indywidualny wizerunek. Wielu małolatów uczy się traktować naszyjniki jako amulety na szczęście i czerpie z nich wiarę we własne siły, a nawet
poczucie bezpieczeństwa.
Skąd się wzięła biżuteria dla dzieci?
Tradycja zdobienia szyi wpisana jest w ludzką kulturę od tysięcy lat. Jeśli spojrzeć na karty historii, naszyjniki, korale i amulety służyły do podniesienia prestiżu, ochrony przed złymi duchami czy manifestacji swych wierzeń. Nic dziwnego, że kobiety nadal chętnie zakładają na szyje sznury pereł czy wytworne naszyjniki, a najmłodsi chętnie swe mamy naśladują.
Biżuteria dla dzieci to element zabawy w dorosłego i świadomego decydowania o swoim wyglądzie. Dla maluchów, które z racjonalnych względów nie ubierają się jeszcze wedle własnego widzimisię, stanowi ważny krok w kierunku niezależności. Jest to też osobisty skarb, który można chować, celebrować i organizować – jednym słowem pierwsza lekcja o satysfakcji i odpowiedzialności wynikających z posiadania.
Bardzo często naszyjniki dla dzieci stają też fetyszami. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy były podarkiem od szczególnie bliskiej osoby lub prezentem na wyjątkową okazję, np. komunię świętą lub urodziny. W sznurze korali może więc zamykać się historia, wspomnienie lub uczucie!
Naszyjniki dla dzieci – dla chłopca i dziewczynki
Współczesna oferta biżuterii dla dzieci jest bardzo szeroka i obejmuje różne półki cenowe, style czy poziomy funkcjonalności. Wraz otwarciem genderowych ograniczeń koraliki na szyję i łańcuszki zaczęli nosić także chłopcy, dając upust własnym potrzebom „strojenia” i identyfikacji społecznej. Inspiracji dostarczają małolatom modne subkultury np. militarna, surferska czy hip-hopowa.
Wśród tradycyjnych dziewczęcych naszyjników również pojawiła się większa różnorodność. Mamy tu cenne złote i srebrne łańcuszki z misternymi przywieszkami, ale także ekologiczne drewniane korale i modne szklane paciorki o wspaniałych efektach świetlnych. Nietrwałą ciekawostką są również cukierkowe naszyjniki dla dzieci, które da się po prostu zjeść!
Niegasnącą popularnością cieszą się też naszyjniki dla dzieci typu DIY, czyli zestawy do samodzielnego złożenia, które łączą ciekawe, kreatywne zajęcie z radością noszenia własnych wytworów. Samodzielny wyrób biżuterii dla dzieci jest okazją na oderwanie się od telefonu czy tabletu, a dodatkowo pomaga doskonalić zdolności manualne i uczy cierpliwości oraz dokładności. Gotowe dzieło można dać mamie, babci czy koleżance jako prawdziwy prezent od serca.
Sensoryczne naszyjniki dla dzieci – propozycja dla najmłodszych
Standardy bezpieczeństwa mówią, że maluchy do lat trzech nie mogą nosić nic na szyi i nie powinny bawić się z koralikami, które mogą łatwo rozsypać się i trafić prosto do buzi. Tej reguły należy bezwzględnie przestrzegać, stąd większość biżuterii dla dzieci skierowana jest do przedszkolaków i starszych małolatów.
Jest jednak ważny wyjątek – biżuteria gryzakowa. Mowa o koralach, które na szyi nosi mama, ale które dla niemowlęcia stają się zabawką, frapującą atrakcją i relaksacyjnym wsparciem. Miłe w dotyku, gładkie i kolorowe korale na maminej szyi nie tylko kuszą małe paluszki, dostarczając ciekawych bodźców poznawczych, ale mogą być też wykorzystane jako gryzak. A trudno o lepszą ulgę w okresie ząbkowania niż ciepły uścisk ukochanych ramion oraz przyjemny masaż obolałych dziąseł – wszystko to oczywiście pod ciągłą rodzicielską kontrolą.
Naszyjniki dla dzieci w wieku poniżej trzech lat muszą oczywiście spełniać najwyższe standardy jakości. Biżuteria polskiej marki Niupla.pl powstaje z certyfikowanego silikonu, czyli materiału, który znajdziemy w smoczkach. Jest on hypoalergiczny i nie zawiera żadnych szkodliwych dla dziecka substancji typu BPA, ftalany czy metale ciężkie. Unikalna struktura bez porów utrudnia rozwój bakterii i grzybów i jest bardzo łatwa w czyszczeniu (naszyjniki można nawet myć w zmywarce!).
Sensoryczna biżuteria pomaga ukoić zmysły maluszka, odwraca uwagę od źródła frustracji i pozwala wybrnąć cało z trudnych sytuacji, np. podczas wizyty u lekarza. Mamine korale mogą łatwo stać się alternatywą dla kontrowersyjnego i nawykowego smoczka, dając wiele radości obu stronom.